We love ALDI!

We were so excited when a new grocery store opened in our hometown last month. ALDI is a national chain of grocery stores specializing in low prices. You bring your own grocery bags, you rent a cart for 25 cents, and there are virtually no name-brand products. Sounds like a different world from Wal-Mart or Kroger, right?

Image

While on our debt-free journey (read more about that in Our Story, Part I and II), hubby and I have shopped at both Kroger and Wal-Mart for groceries. There are pros and cons for every grocery store, of course, but we love this new option. We go to ALDI for our eMeals shopping list (see the post about eMeals here), then make a quick stop at Wal-Mart for any baby items we might need.

EMeals (http://www.emeals.com/) provides us a menu of 7 dinners based on what ALDI has on sale that week. (Did I mention you can’t find everything all the time? They didn’t have soy sauce this past week but it was in the circular for the following week.) So for a week’s worth of dinners for the two of us, plus fruit and vegetables for baby girl, our total came to just about $60.00 on our last shopping trip. Can you feed your family dinner for that much by shopping at Wal-Mart or Kroger??

Besides the money it saves us, we enjoy shopping at ALDI. When is the last time you ENJOYED grocery shopping WITH YOUR CHILD? It is a quiet, pleasant experience. It was not too crowded on the Saturday morning we went, but I did hear some people say it was too crowded in the parking lot when they drove by so they would try it another time.

Because they don’t have a lot of brand name items, you don’t have to stand there and compare prices. That part of grocery shopping DRIVES ME NUTS and takes up way too much time, especially with a grumpy baby girl. So we just grab the ALDI brand and go – no worries. I know I’m getting the best deal with the ALDI brand.

And some ALDI store brand items actually taste better than the name brand versions. The fruits and vegetables are priced PER ITEM, not per pound or per ounce, so there’s no difficult mental math or estimation needed. Avocados are 25 cents each; peaches were 19 cents each, etc.

According to some Braum’s milk snobs I know, the ALDI brand of milk is actually pretty good. In taste, it beats the Wal-Mart milk but doesn’t quite reach the upper echelons, like Braum’s milk does. But it beats everywhere on price – $1.79 per gallon. I know, right?! And bakers, you’ll love this. Butter was $1.69 for 4 sticks last time we went. That’s HALF the price you find at most grocery stores. I think Wal-Mart had it for $2.38 last time I was in there.

So let’s recap:

  1. ALDI is cheaper than anywhere else, especially with eMeals.
  2. ALDI is quiet and pleasant.
  3. ALDI saves you time.
  4. Bring a quarter for your cart and bring your own reusable grocery bags.

So if those things sound good to you, then give ALDI a try next time you buy groceries. You’ll be pleasantly surprised. May God bless you more than you could ask or imagine. – Ephesians 3:20-21

Advertisements

One thought on “We love ALDI!

  1. Pingback: My Recipe Notebook | Exceedingly Abundantly

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s